Novinky

Společnost BAE Systems získala zakázku na dodávku nové věže k CV90 pro holandskou armádu
14.01.2021

Nová věž pro BVP CV90, vyvinutá společností BAE Systems Hägglunds se sídlem ve švédském Örnsköldsvik, představuje výrazný pokrok z hlediska konstrukce a funkčnosti. Změnilo se umístění hlavní zbraně s ohledem na lepší vyváženost vozidla a na možnost umístění dalších zbraní zvyšujících jeho destruktivní účinek. Nová věž také významně zlepšuje ergonomii pro posádku vozidla.

Zdokonalená konstrukce věže je výsledkem letitých bojových zkušeností, průběžného zdokonalování a analýzy dat získaných v rámci Klubu uživatelů CV90 zahrnujícího sedm států, které v současné době bojová vozidla CV90 provozují. Vylepšení vychází také z výsledků studie, kterou nedávno zpracovala Nizozemská královská armáda, a analýzy kognitivní zátěže posádky bojového vozidla pěchoty, kterou provedla společnost BAE Systems s cílem zefektivnit interakci člověka se strojem. Výsledná podoba věže poskytuje posádce širší možnosti, například volit intuitivní a efektivní provozní režimy, a urychluje detekci, identifikaci, rozhodování a zničení cíle.

„Jedná se o důležitý krok, který pomůže zajistit, aby naše bojová vozidla pěchoty a naše armáda byly dobře připravené na mnoho dalších let služby. Tato modernizace uprostřed životního cyklu také sníží celkové náklady na vozidla po dobu jeho životnosti a zároveň zajistí ochranu našich vojáků proti novým hrozbám,“ říká plukovník Norbert Moerkens, velitel pro strategii a plánování Nizozemské královské armády.

V současné době již probíhají práce na dovybavení holandských BVP CV9035 novými schopnostmi, například systémem aktivní ochrany (APS) a naváděnými protitankovými střelami (ATGM) nebo novým elektrooptickým zaměřovacím systémem (EOPS), který zlepšuje situační přehled. Modernizace se týká i elektroniky, která přechází na čtvrtou generaci základního digitálního systému s integrovanou robustnější ochranou proti kybernetickým útokům.

„Chceme dodávat nejmodernější a nejpřizpůsobivější BVP, které bude splňovat požadavky našich zákazníků a jsme nesmírně hrdí na technické pokroky v rámci tohoto významného modernizačního programu,“ říká Tommy Gustafsson-Rask, výkonný ředitel společnosti BAE Systems Hägglunds. „Těší nás, že můžeme našemu holandskému zákazníkovi pomoci zvýšit bojovou efektivitu na bitevních polích budoucnosti.“

Programu modernizace stávajících vozidel se účastní přes 20 holandských firem jako dodavatelé mechanických a elektrických součástí společnosti BAE Systems Hägglunds a výrobcům hlavního subsystému. To podpoří nizozemský obranný průmysl na mnoho let.

Přibližně 1300 BVP CV90 v různých variantách slouží v Dánsku, Estonsku, Finsku, Norsku, Švédsku, Švýcarsku a Holandsku. Vozidlo se osvědčilo i v bojovém nasazení a je koncipované tak, aby jej bylo možné do budoucna přizpůsobovat stoupajícím nárokům.

Chcete dostávat novinky o CV90?

Stačí zadat váš email.