Novinky

Obrněný transportér BAE Systems CV90 testuje zvýšení palebné síly protitankovou naváděnou střelou SPIKE LR
14.01.2020

ÖRNSKÖLDSVIK, Švédsko – Společnost BAE Systems nedávno provedla sérii testů, při nichž z bojového vozidla pěchoty CV90 úspěšně odpálila integrovanou naváděnou protitankovou střelu dlouhého doletu. To představuje další pokrok v bojových schopnostech BVP CV90, které tak získává možnost nepřímé palby na vzdálené nebo vzdušné cíle, což jednak zvyšuje jeho ničivou sílu, jednak přispívá k většímu bezpečí posádky.
Při testech, které se konaly v náročných arktických podmínkách, byla z nosiče upevněného na bojovém vozidle pěchoty BAE Systems Hägglunds CV90 vypálena střela s dlouhým doletem SPIKE-LR společnosti Rafael Advanced Defense Systems na cíl vzdálený více než 2000 m. Jedná se o první test, kdy byla z vozidla CV90 vypálena integrovaná verze této naváděné protitankové střely. Úspěšné zkoušky svědčí i o všestranné využitelnosti platformy CV90 pro široké spektrum bojových úkolů a její snadné adaptabilitě na nové technologie pro současné i budoucí potřeby zákazníků.
„Integrovaná schopnost protitankového boje potvrzuje, že vozidlo CV90 nastavuje laťku v kategorii víceúčelových obrněných bojových vozidel,“ říká Dan Lindell, ředitel pro platformu CV90 společnosti BAE Systems Hägglunds. „Nová schopnost může změnit dynamiku bitevního pole a je dalším příkladem toho, jak špičková mobilita a schopnost přežití vozidla CV90 umožňuje válčící straně uštědřit ještě těžší úder v jakémkoli terénu, za jakéhokoli počasí, v jakékoli době a na jakémkoli bojišti.“
Prosincové testy se uskutečnily na severu Švédska při teplotách pod bodem mrazu, za hustého sněžení a nízké viditelnosti.
„Velmi si ceníme ochoty společnosti Rafael a jejich týmu Spike s námi realizovat demonstraci této důležité schopnosti a těšíme se na další spolupráci, abychom mohli stávajícím i budoucím zákazníkům nabídnout toto významné zvýšení palebné síly vozidla CV90,“ řekl Dan Lindell.
Test střely s dlouhým doletem je dalším příkladem zvýšení ničivé síly vozidla CV90 z poslední doby. Společnost BAE Systems v současné době realizuje zakázku švédské vlády na dodávku minometné varianty CV90 nazvané Mjölner, která dává větší mobilitu nepřímé palebné podpoře.
Více než 1200 BVP CV90 v různých variantách slouží v Dánsku, Estonsku, Finsku, Norsku, Švédsku, Švýcarsku a Holandsku. Vozidlo se osvědčilo i v bojovém nasazení a je koncipované tak, aby jej bylo možné do budoucna přizpůsobovat stoupajícím nárokům.

Chcete dostávat novinky o CV90?

Stačí zadat váš email.